Kwas hialuronowy do stawu - wiskosuplementacja

Wiskusuplementacja w Lublinie

Wiskosuplementacja (zastrzyki z kwasu hialuronowego do stawu)



Kilka słów o wiskosuplementacji w ortopedii...




Wiskosuplementacja w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów. Jak to działa?



Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka głównie pacjentów w wieku powyżej 50 lat. Powoduje narastające bóle stawów (najczęściej biodrowego i kolanowego) oraz ograniczenie ruchomości. Współczesna medycyna nie zna metod „wyleczenia” tej choroby, ale możliwe jest jej spowolnienie, ograniczenie dolegliwości bólowych, co może wpłyną na poprawę funkcji stawu.
We wczesnych stadiach choroby zwyrodnieniowej stawów możliwe jest leczenie zachowawcze w postaci redukcji masy ciała, zmiany aktywności fizycznej, przyjmowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, fizykoterapia oraz podawanie dostawowe leków (np. sterydów).
Możliwe jest także podawanie dostawowo preparatów kwasu hialuronowego (wiskosuplementacja). Osoby cierpiące z powodu zmian zwyrodnieniowych stawów mają zmniejszoną ilość naturalnie występującego kwasu hialuronowego w stawach. Podany preparat w formie żelu zwiększa ilość kwasu hialuronowego w mazi stawowej i poprawia „smarowanie” stawu, co umożliwia lepszy ruch w stawie. Stopień i czas poprawy w zakresie dolegliwości bólowych i poprawy funkcji jest różny w zależności od zaawansowania choroby i zmienności osobniczej.



Jak wygląda podanie kwasu hialuronowego do stawu?



Jest to stosunkowa prosta procedura polegająca na podaniu gotowego leku w postaci zastrzyku dostawowego. Dolegliwości bólowe w trakcie zabiegu są podobne jak przy każdym zastrzyku. Przez pierwsze 24-48 h po zabiegu zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej i w razie potrzeby chłodzenie stawu.



Czy możliwe są powikłania wiskosuplementacji?



Jak każda procedura medyczna także podanie dostawowe kwasu hialuronowego niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań np. reakcji alergicznej na podany preparat, infekcji lub krwawienia wewnątrzstawowego. Na szczęście powikłania te zdarzają się rzadko.



Czy preparaty kwasu hialuronowego są refundowane przez NFZ?



Nie. Pacjent ponosi pełną odpłatność za zastosowany preparat.